0
bakgelsin

Corona Virüs’ün Drone ile Teslimata Etkisi

Corona virüs hem iş hem de sosyal hayatımızda pek çok şeyi değiştirdi. Var olan değişikliklerin ne kadarının kalıcı olacağı ne kadarının geçici olarak uygulandığı bilinmese de pandeminin pek çok şeye kökten müdahele ettiği de bir gerçek. Daha önce Corona virüsün lojistik sektörünü nasıl etkilediğini sizlerle paylaşmıştık, peki Corona virüs, drone ile teslimatı nasıl etkiledi, drone’ların pandemi sürecine katkısı oldu mu?

Pandemi Dönemindeki Drone Teslimatı ile İlgili Gelişmeler

Pandemi lojistik sektörünü oldukça etkiledi. Özllikle pandeminin başında e-ticaret sektörünün canlanması teslimatlar ile ilgili bazı şeyleri değiştirirken, bu dönem aynı zamanda drone ile teslimat konusunda ise yeni gelişmelerin yaşandığı bir süreç oldu. Aynı zamanda bu süreçte insanların drone’lara bakış açısı da değişti.

Pandeminin başında kendisi karantinadayken köpeğini drone ile gezdiren kişinin videolarını hatırlarsınız. Eğer hatırlamıyorsanız hemen hatırlatalım:

Görünüşe göre drone teknolojisi temassız ve insansız teslimatın önünü açmasıyla gelecekte daha da çok kullanılacak. Ancak ülkelerin drone’lara yönelik izinleri, drone ile teslimat yapabilmek için yeterli altyapıya sahip olmak gibi pek çok faktör lojistik sektörü için önemli. Teknolojiden çok daha önemli metrikler bu noktada devreye giriyor. Yine de pandemi döneminde lojistik sektörünü ileride etkileyebileceğine inandığımız önemli gelişmeler yaşandı.

Örneğin; Google‘ın da sahibi olan Alphabet‘in alt kuruluşlarından biri olan Wing, geçtiğimiz yıl ABD’nin Virginia eyaletinin Christiansburg şehrinde, drone ile teslimat servisi için bir pilot program başlatmıştı. Bu teslimat tipini kullanarak ürünlerinin teslimatını gerçekleştiren Wing, Corona virüs salgını sayesinde adlığı siparişleri iki katına çıkardı.

Drone’ların Pandemiye Katkıları

Dünyanın dronlara bakış açısı değişiyor. Covid-19 bu noktada oldukça etkili oldu. Başımızın etrafında dolaşan pek çok kişinin ne olduğunu bilmediği bu elektronik aygıtlar artık COVID-19’a karşı savaşta hayat kurtaran araçlar olarak biliniyorlar.

Pandemi nedeniyle hava yolculuğunun yaklaşık %90 oranında azalması ve yolda önemli ölçüde daha az arabanın olmasıyla, drone’ların havada ve yerde bulunabileceği riskler önemli ölçüde azalmıştı. Bu da yukarıda belirttiğimiz problemlerin geçici olaraka skıya alındığı ve drone’laın mücadeleye katıldığı bir sürece sebep oldu.

İngiltere’de drone’lar corona virüs salgını döneminde ağırlıklı olarak test kitleri ve medikal ekipmanların taşınması için de kullanıldı. İngiliz sivil havacılık kurumu  ülkedeki İnsansız Hava Araçları’na (drone) yönelik kısıtlamasını gevşetmişti.

Amerika’nın North Carolina eyaletindeki Wake Forest Baptist Health, drone ile ilaç ve kan dağıtımına başladı. Wake Forest Baptist, 1500’den fazla yatağa sahip beş hastane, 14 acil bakım merkezi, 10 eczaneden oluşuyor. Kar amacı gütmeyen bu kuruluş, yakın mesafe olsa da yollarının karışık olduğu ve eskiden kuriye ile yapılan teslimatlara bir kolaylık getirerek drone teslimatı başlattı. Wake Forest Baptist Health kliniğinde bir hasta check-in yapar yapmaz ihtiyaç duyduğu ilaçlar oluşturulduktan sonra kliniğe drone ile teslimatı sağlanabiliyor.

Almanya’nın Quantum-Systems GmbH ve Becker & Kollegen laboratuvarı, Corona virüs için drone teslimatını uyguluyor. Şirketin bir test operasyonu, acil numunelerin 7 dakika içinde Theresienwiese’deki bir mobil korona test istasyonundan Münih laboratuvarına nakledilebileceğini gösterdi.

Drone ile teslimat öncelikli olarak sağlık alanında ne kadar kullanışlı olabileceğini ve ne kadar kısa sürede hayat kurtabileceğini bu dönemde kanıtladı. Tüm dünyada izinlerin gevşetilmesi veya drone kullanımının anında artması gibi bir şey söz konusu olmasa da uzun vadede drone’lar hayatımızın pek çok alanına nüfuz edek gibi duruyor. Siz ne dersiniz?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir