0
bakgelsin

Covid-19 Aşısı Onaylanırsa Dağıtımı Tüm Dünyaya Nasıl Yapılır?

Çin’de ortaya çıktığından beri yavaş yavaş tüm dünyaya yayılan salgın hastalık virüsü Covid-19, dünya genelinde pandemi ilan edilmesine sebep oldu. Herkes bir şekilde Covid-19 virüsü ile yaşamaya çalışırken bir taraftan da tüm dünya Covid-19 aşısı için çalışıyor. Henüz Dünya Sağlık Örgütü’nün de onayladığı, tüm dünyaya dağıtılabilecek düzeyde verimli bir aşı bulunmadı. Peki böyle bir aşı bulunursa bu aşının dağıtımı nasıl gerçekleşir?

Covid-19 Aşısı Nasıl Dağıtılır?

Covid-19 aşısı bulunursa dünya genelinde dağıtımının yapılması için ‘şimdiye kadar görülen en geniş çaplı nakliye operasyonunu’ yürütülecek. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), aşının tek bir dozunu 7,8 milyar insana göndermenin 8.000 adet Boeing 747 eşdeğerinde kapasiteye sahip bir havayolu taşıma planı gerektiğini ifade etti. Çünkü havayolu kargoları zaman olarak hızlı olması ve sıcaklığa duyarlı dağıtım sistemleri ile aşı dağıtımı gibi konularda kilit bir rol oynar. Bahsi geçen tarzda bir dağıtım için hükümetlerin ve diğer paydaşların onayları ve destekleri oldukça önemli olacaktır. Havayollarında uçakların bu koşulları karşılaması ve hali hazırda var olan personelin gerekli konularda eğitilmesi diğer yollara göre çok daha makul bir seçenek.

Hükümetler, ihtiyaç duyulan taşımacılık hazırlıkları ve koordinasyonunun yanı sıra, küresel hava taşımacılığı endüstrisinin mevcut azalan kargo kapasitesini de göz önünde bulundurmalıdır. IATA, yolcu trafiğindeki ciddi düşüşle birlikte havayollarının ağları küçülttüğü ve birçok uçağı uzak uzun vadeli depolamaya koyduğu konusunda uyardı. Küresel rota ağı, Covid öncesi 24.000 şehir çiftinden önemli ölçüde azaltıldı. WHO, UNICEF ve Gavi, kısmen sınırlı hava bağlantısından dolayı COVID-19 krizi sırasında planladıkları aşı programlarını sürdürmede ciddi zorluklar yaşadıklarını bildirdiler.

IATA aynı zamanda aşının en uygun şekilde ulaştırılmasının yüzyılın misyonu olduğunu düşünüyor ve bu konudaki çalışmalara başlanması gerektiğine inanıyor.

Lojistiğin Covid-19 Aşısı İçin Önemi

Aşının ülkeler arası dağıtımda havayolu firmalarının taşıyacağı önem elbette çok büyük ancak ülke içlerinde veya yakın mesafeli farklı noktalarda farklı lojistik ağları da kullanılacaktır. Bu sebeple tüm lojistik sektörünün böyle bir duruma hazırlıklı olması ve böyle bir süreçte tercih edilebilir olmak için elinden geleni yapması gerekir.

Pandeminin başlangıcından bu yana, tıbbi malzemelere olan talep önemli ölçüde hızlandı. Özellikle KKD için gelen lojistik, coğrafi olarak yoğun üretim, sınırlı hava kargo kapasitesi ve gelen kalite kontrollerinin olmaması nedeniyle büyük bir zorluktu. Gelecekteki bir sağlık krizinde istikrarlı tıbbi tedariği sağlamak için, hükümetler tarafından hem kamu hem de özel sektör ortaklıkları ile kapsamlı bir halk sağlığı kriz stratejileri ve yapıları oluşturulmalıdır. Daha önce sizlere frigrofik taşımacılık hakkında bazı detaylardan bahsetmiştik. Tüm lojistik sektörünün tıbbi taşıma konusunda ne yapılabileceğini öğrenmesi insanlık adına önemli bir adım olmakla birlikte bunu ilk yapan firmaları da tüketici güveni bakımından öne geçirecektir.

Aşı Çalışmaları Ne Durumda?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi henüz uluslararası prosedürde tamamen kullanılabilirliği onaylanan bir aşı mevcut değil. Ancak içerisinde Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkede aşı çalışmaları devam ediyor.  Devam eden aşı çalışmaları arasında 35 tanesi klinik araştırma aşamasını geçti ve insanlar üzerinde deneniyor. 22 aşı adayı da daha geniş kitlelerdeki deneylerine devam ediyor. İnsanlar üzerinde denenen aşılar arasında Rusya’nın aşıyı bulduğunu dünyaya duyurması üzerine en magazinsel olanı da Rusya’da bulunduğu iddia edilen aşıydı. İddialara göre aşı insanlar üzerinde deneneme sürecini tamamladı. TASS Haber Ajansı, Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko’nun “Rus halkına Covid-19 aşısını Kasım-Aralık’ta yapacağız” dediğini aktarmıştı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir