0
bakgelsin

Covid-19, Lojistik Sektöründe Neleri Değiştirecek?

Covid-19 hayatımızın her alanına hızla etki etti ve bu kadar kısa sürede pek çok değişikliğe sebep oldu. Bu değişikliklerin bir kısmı virüs etkisini yitirdikten sonra eskiye dönebilecek olsa da, hayatımızdaki değişimlerin büyük bir kısmı ‘Yeni Normal’ dediğimiz kavram ile kalıcı bir boyut kazanacak.

Hemen her sektör Covid-19’un getirdiği bazı kuralları kendisine uyarlayarak yeni normallerini oluşturacaklar. Lojistik sektörü de bunlardan birisi. Lojistik, mesafelerin oldukça kısaldığı ve tüketimin dünya tarihinde en yoğun şekilde yaşandığı günümüzde en önemli sektörlerden biri. Üretimin tamamlayıcısı olan lojistik sektörü de elbette Covid-19 sonrası pek çok önlem almak ve genel anlamda işleyişini değiştirmek durumunda kalacak. En önemlisi yakın gelecekte, anlık değişimlerden etkilenmeyen esnek iş modeline sahip ve sürdürülebilir tedarik zincirlerine ihtiyaç duyulacak. Pekii Covid-19 lojistik sektöründe neleri değiştirecek?

Lojistikte Hız Artık Çok Daha Önemli

Bu dönemde tüm dünya zamanın ve zamanlamanın değerli anladı. Tüm lojistik firmaları ve özellikle de kargo şirketleri için hızlı teslimat kurtarıcı ve öne geçiren bir özellik oldu. Bu noktada lojistik firmalarının gerektiği yerde ve zamanda hızlarını maksimum seviyeye çıkarabilecekleri bir teknolojik altyapılarının olması şart.

Bunun yanı sıra bu salgında da görüldüğü gibi dış etkenler her zaman sonucu etkileyebilir. Yani bir tedarik sürecinde yaşanacak sıkıntılar her seferinde önceden tahmin edilemeyebilir. Dolayısıyla şirketlerin kaynaklarını tedarik ettikleri zinciri kısaltmaları olası problemlere karşı alınabilecek önlemlerden birisi. Şirketler malların en kısa sürede bir uçtan diğer uca taşınmasını sağlamak için yatırım yapmak zorunda kalacaklar.

Stok Seviyeleri Yükselecek

Birkaç aydır tüm dünyayı etkisi alan Covid-19 salgını hem bireysel hem de kurumsal olarak hepimize stok yapmayı öğretti. Lojistik sektörü için de aynı şey geçerli. Özellikle gıda ve sağlık sektöründe envanter sıkıntısı çeken, stok seviyesi düşük şirketler bu süreçte çok büyük zorluklar çekti. Dolayısıyla herhangi bir kriz durumuna hazırlıklı olabilmek için belli sektörlerdeki şirketler stok seviyelerini eskisinden daha yüksek tutmaları gerektiğini gördüler. Pek çok ülkede un ve tuvalet kağıdı tedariği konusunda bir süre sıkıntı yaşandı.

COVID-19 sonrasında tüm dünyada lojistik endüstrisi, yüksek talep sezonunda işgücü yönetimi eğitimine yatırım yapmak zorunda kalacak.

Şirketler Büyüyecek

Global Trade Magazine’in söylediğine göre küçük şirketlerin bu dönemde tutunamamış olmaları hayatta kalan şirketlerin daha da büyümelerine ve bu sektördeki rekabetin azalmasına neden olacak. Hayatta kalan şirketler iflas edenleri satın alarak bu alanda yatırım yapacaklar.

Hijyen Her Zamankinden Daha Önemli

Covid-19’un en büyük etkilerinden birisi de tüm dünyada kurumsal ve bireysel olarak hijyen kurallarını kalıcı bir şekilde değiştirmesi olacak. Hijyen faktörünün üretimden başlayarak, dağıtım ve satış tüm kanallarda ekstra önemli olacağını ve bunun için teknolojik altyapıların daha çok devreye sokulacağını söyleyebiliriz.

Fiyatlar Yükselecek

Covid-19’un sektörlerde yarattığı yıkımın kaçınılmaz bir sonucu olarak lojistik sektöründe de fiyatlar yükselecek. Yukarıda belirttiğimiz stok yapma, iflas eden şirketlere yatırım yapma gibi hamlelerin hepsi yüksek maaliyet gerektiren işler. Ayrıca Çin başta olmak üzere salgından etkilenen ülkelerden tedarik edilen malzemelerin de maliyetlerinin artış olması bekleniyor. Dolayısıyla fiyatlar elbette yukarı çekilecek ve bu açık kapatılmaya çalışılacak.

Dijitalleşme

Dünya genelinde salgın sebebiyle yaşanan sosyal mesafeyi koruma ve karantina durumu herkesi evlerinden hayata katılmak durumunda bıraktı. Dolayısıyla bu dönem dijital çözümlerin en hızlı şekilde geliştirildiği bir dönem oldu. Dijital çözümlerin insanlara sağladığı kolaylıklar ise uzun vadede herkes için kalıcı beklentiler oluşturuyor. Pekii bu durum nakliye sektörü için ne anlama geliyor?

Pek çok lojistik firması bu dönemde hızlı ve sağlıklı bir şekilde hizmet verebilmek için teknolojik altyapılarını genişletme yolunda adımlar atıyor. Firmaların paydaşlarına sağlayacakları mobil cihazlar için kullanım kolaylığı gibi dijital çözümler belli bir müddet sonra ayrıcalık olmaktan çıkacak ve zorunluluk olacak. Bakgelsin bu anlamda hem tedarikçi hem de taşıyıcı için ortak bir platform oluşturarak çift taraflı kolaylık sağlıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir