0
bakgelsin

Covid-19’un E-Ticaret Üzerindeki Etkileri

Covid-19 salgını tüm sektörleri etkiledi ve bir çok alanda kalıcı dönüşümler yaşanmasına neden oldu. Covid-19’un lojistik sektörünü nasıl etkilediğini ve sektörde neleri değiştireceğini daha önce “Covid-19, Lojistik Sektöründe Neleri Değiştirecek?” başlıklı yazımızda paylaşmıştık. Bu yazımızda ise Covid-19’un, lojistik sektörü ile de oldukça sıkı bağlantıda olduğu e-ticaret sektörüne etkilerini inceleyeceğiz.

E-ticaret, tüm dünyanın Covid-19 sebebiyle evlerinden çıkamadığı karantina döneminde en çok rağbet gören sektörlerden birisiydi. Evlerden yapılabilecek aktivitelere veya karantina sonrasında kullanmaya yönelik olarak internet üzerinden alışveriş yapma oranları çok yükseldi. Stok problemleri yaşandı. E-ticaret hacmi %50, online satışlar %52 artmış gözüküyor. Pazarlama şirketi Acosta tarafından yapılan bir ankete göre, 18-39 yaşları arasındaki insanların %58’i mağazadan teslim alınan çevrimiçi market siparişi verdiklerini ve %30’u çevrimiçi alışverişlerini artırdıklarını söylüyor.

Ancak Covid-19’un genel anlamda e-ticaret üzerindeki etkilerine bakarken üretimin bir süreliğine durduğunu ve stok problemleri yaşandığını göz ardı etmek mümkün değil. Örneğin teknolojik ürünlerin çok büyük bir kısmı Çin’de üretiliyor. Çin ise Covid-19’un başladığı ülke ve virüsten en ağır etkilenen ülkelerden birisi. Çin’de pek çok markanın mağazalarını ve üretim noktalarını kapatması tüm dünyayı ticari açıdan etkiledi. E-ticaret ise Alibaba gibi dev bir oyuncu barındıran Çin’in yaşadıklarından elbette etkilendi ve özellikle üretimin bir müddet durmuş olmasının yaşattığı etki uzun bir süre daha devam edecek. Alibaba, iç pazarındaki ekonomik yavaşlama sırasında büyüme oranlarını sürdürmek için mücadele etti ve Corona virüs salgınının belirsizliği ile karşı karşıya kaldı.

E-Ticaretin Hedef Kitlesi Genişledi

Covid-19’un değiştirdiği alışveriş alışkanlıklarının en kalıcı olanlarından birisi de şu anki X kuşağı ve onlardan da eski olan kesimin online alışveriş ile tanışmaları oldu. Özellikle sanal market siparişlerinin yoğun olarak yaşandığı şu dönemde, hali hazırda zaten internet üzerinden sipariş vermeye alışmış Z kuşağı ve Y kuşağının yanı sıra, daha eski kuşaklardaki belli bir kesim de fiziksel alışveriş olmadan ihtiyaçların giderilebileceğine ikna oldu. Bu ileriki dönem için e-ticaretin hedef kitlesini de genişletmiş oldu.

E-Ticaret İçin Yeni Dağıtım ve Lojistik Kapasitesi

Deloitte’un raporuna göre; e ticareti en çok etkileyecek kısımlardan birisi de yeni normale uygun dağıtım ve lojistik talepleri. Temassız teslimatın hayatımıza ne kadar çabuk girdiğini ve ne kadar vazgeçilmez bir noktaya geldiğini sektördeki tüm oyuncular farkında.

Tüm dünyada değişen e-ticaret ekosistemi elbette Türkiye’de de verilerin değişmesine neden oldu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı verilere göre; Türkiye’de elektronik ticaret (e-ticaret) hacmi 2019 yılı itibarıyla 136 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu senenin ilk 5 ayında, özellikle de Covid-19 salgını sürecinde e-ticaret hacmi, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 48 artışla 63,3 milyar lira oldu. E-ticaretin en yüksek olduğu sektör ise havayolları olurken giyim ve beyaz eşya sektörü de hacmini en çok yükselten sektörler oldu.

Tüm bu veriler ışığında genişleyen ve büyüyen e-ticaret ekosistemi için en önemli unsurlardan birisi taşımacılık ve teslimat. Bu noktada bakgelsin platformu araçlı kuryeleri ve İstanbul içindeki taşımacılık hizmetiyle tüm paydaşlarına en iyi şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir