0
bakgelsin Lojistik

E-Ticaret Dünyasında Lojistiğin Önemi

E-ticaret, son yıllarda zaten artırmış olduğu ivmesini, Covid-19 ile oldukça yükseğe taşıdı. Ülkemizde ve dünyada Covid-19 nedeniyle yaşanan karantina süreçleri, e-ticaret alışkanlıklarını değiştirdi ve internet üzerinden alışverişin hedef kitlesini genişletti. Bizler de e-ticaret dünyasında lojistiğin önemi konusunda sizlere faydalı bir içerik sunmak ve lojistiğin e-ticaretteki etkilerini sizlerle paylaşmak istedik.

Lojistiğin tanımına kapsamlı bir şekilde göz atmak isterseniz Lojistik Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

E-Ticaret ile Lojistik Arasındaki İlişki

Lojistiğin online alışveriş üzerindeki etkilerini incelemeden önce, e-ticaret ile lojistik arasındaki ilişkiye iyi vakıf olmak önemli. Lojistik dediğimiz kavram küçük ve büyük çaptaki tüm teslimat süreçlerini kapsar. Yani satın aldığınız herhangi bir ürünün imalatında kullanılan hammaddenin tedarik süreci de, satın aldığınız mağazaya gelişi de lojistik çerçevesinde değerlendirilir. Ürünü online olarak satın aldıysanız da yine bütün aşamalardaki tedarik ve teslimat süreci e-ticaret lojistik kavramının bir parçasıdır. E-ticarette lojistiğe; Ürünlerin taşınması, Ürün envanterlerinin tutulması, Ürün stok durumunun kontrol edilmesi, Ürünlerin idaresinin yapılması, Ürünlerin depolanması ve bu süreçlerin takip edilmesi, Ürünlerin paketlenme sürecinin takibinin yapılması, Depo ve ürün takip maliyetlerinin kontrol edilmesi, Ürünlerin müşterilere ulaştırılması gibi süreçler de dahil olur.

Hızlı Teslimat

Hızlı teslimat, e-ticarette tercih edilen bir oyuncu olmanın en önemli unsurlarından birisidir. Hatta neredeyse kalite ve fiyat kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çevrimiçi alışverişlerin satışla sonuçlanmasını en büyük etkenlerinden birisinin teslimat süreleri. Bugün Amazon gibi büyük e-ticaret platformları’nın belirlediği yeni standartlar, internetten sipariş edilen ürünlerin 2 gün içerisinde teslim edilmesi beklentisini oluşturmaya başladı. Bu durum tüketiciyi aceleci ve sabırsız bir hale getiriyor. Hiç kimse haftalarca hatta günlerce kargo beklemek istemiyor. Dolayısıyla lojistik hizmetini en hızlı şekilde sunan şirketler, tercih edilebilirlik yönünden hızlı bir artış yaşamaya başladı. Bu süreçte doğru lojistik ortağı ile çalışmanın avantajlarını kullanan e-ticaret firmaları artan müşteri memnuniyetiyle doğru orantılı olarak büyüme gösterecektir.

Maliyet ve Verimlilik

E-ticaret’in maliyet ve verimliliği lojistiğin maliyetine ve verimliliğine bağlıdır. Yine dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisi olarak Amazon’dan örnek verecek olursak; UPS Amazon’un birincil lojistik sağlayıcılarından. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde hizmet vermek isteyen Amazon için UPS’e 11 milyar dolarlık bir yatırım yapılması gerekiyor. E-ticaret’in temelleri için lojistiğin ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

Depolama

Depolama e-ticaret önemli bir konudur zira ürünlerin fiziki olarak yer aldığı ve müşteri memnuniyetini oldukça etkileyen bir alandır. Lojistik sürecinde aynı zamanda ürünlerin stok kontrollerinin ve depo yönetiminin yapılması da önemli bir roldür. Stoğu biten ürünleri takip etmek ve yenilerini tedarik etmek, talep gören ürünleri analiz ederek, stok alt limitlerini belirlemek satışların sürdürülebilir şekilde devam etmesine olanak tanır.

Bu süreç müşterilere doğru ürünlerin ulaştırılması için de oldukça önemlidir. Site üzerinde sipariş aldıktan sonra, depo üzerinde doğru ürünleri bularak, iyi bir paketleme işleminden sonra kargo sürecini yönetmeniz gerekir. Yönetimin doğru olarak yapılması online alışveriş firmalarına oldukça yüklü bir kazanım sağlayabilir.

E-Ticaret Lojistiği Nedir?

E-ticaret lojistiği, çevrimiçi alışveriş deneyimi sunan e-ticaret firmalarının envanterlerinin yönetimini, kontrolünü, depolama işlemlerini bu konuda uzman bir lojistik ortağının bünyesinde barındırdığı depo yönetim sistemi (WMS), verimlilik yazılımları ve iş gücü deneyimi ile birlikte tüketiciye ulaştırma noktasında yönettiği sürece denir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir