0
bakgelsin

E-ticaret Lojistiği İçin 5 Ana Trend

Lojistik, e-ticaretin en önemli parçalarından birisi. 2019 yılı, e-ticaret lojistiği konusunda tüketici beklentilerinin istikrarlı bir şekilde değiştiği bir yıl oldu. Önümüzdeki yıllarda da durum aynen böyle olacak gibi gözüküyor çünkü modern çağın müşterileri özellikle konu online alışveriş olduğunda talepkar.

E-ticaret endüstrisi muazzam bir hızla büyüyor, e-ticaret lojistiği dediğimiz kavram da hem buna hem de yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüketicinin taleplerine bağlı olarak değişiyor ve gelişiyor. Geçtiğimiz haftalarda sizlerle yeni bir online alışveriş trendi olan ‘Click and Collect‘i paylaşmıştık. Bu yazımızda ise önce e-ticaret lojistiğinden bahsedeceğiz, sonrasında ise e-ticaret lojistiğinin 5 büyükve önemli trendini paylaşacağız. Keyifli okumalar…

E-Ticaret Lojistiği Nedir?

En sıradan anlatımla ‘e-ticaret lojistiği’ internet satışları nedeniyle var olan lojistiği temsil eder. Belirli bir süreci karakterize eden e-ticaret lojistiği, belirli bir yönetim akışına yanıt verir.

E-ticaret lojistiği çok önemli bir ifadedir ve lojistik sektörünün kâr ve ölçeklenebilirlik kazanması için en önemli faktörlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda artan e-ticaret pazar payı, bu lojistik türünü daha da öne çıkarmış hatta ileriye dönük yatırımların sektör içerisindeki ana merkezi konumuna yükseltmiştir. Artan sayıdaki çevrimiçi satışlar ve kapıdan teslimatlara olan taleple birlikte, e-ticaret lojistiğinde devrim yaratmak için büyük trendler devreye giriyor. İşte uzmanlar tarafından e-ticaret lojistiğinin geleceğini yönlendireceğine inanılan 5 trend:

Yapay Zeka

Çağımızda her yerde, her seminerde her sektör için karşımıza çıkan yapay zeka kavramı burada da karşımıza çıkıyor. Yapay zeka, lojistikte adeta devrim yaratan ve özellikle de e-ticaret ile uğraşan markalar için çok çeşitli fırsatlar sunan bir teknoloji.

Yapay zekanın e-ticaret lojistiğindeki yeri genellikle akıllara bir depoda çalışan robotların fotoğrafını getiriyor olabilir ancak bu teknoloji ve kavram robotlardan ibaret değildir. Yapay zeka ile, klavye ve farelerin yerine hareketlerin belirlenmesi veya insan müdahalesi ihtiyacını ortadan kaldıran otonom araçların kullanılması gibi daha fazla uygulamanın e-ticaret lojistik endüstrisi için uyarlanması muhtemeldir.

Eko Lojistik

Akıllı pazarlama yöntemleri söz konusu olduğunda insanı duygulara dokunan, hassasiyet çizgileri olan ve sürdürülebilir yöntemler her zaman önem taşımaktadır. Sürdürülebilirlik, eşitlik, sosyal adalet veya sivil itaatsizliğe hitap eden bir mesaja sahip olduğunuzda, hedef kitleniz otomatik olarak size güvenecek ve markanıza bakma perspektifi tamamen değişecektir. Bu tüm marka ve sektörler için geçerlidir.

E-ticaret endüstrisi sürdürülebilir yöntemler konusunda yeni nesle hitap etmek ve geleceği düşünmek zorunda olduğu için ‘eko lojistik’ yollarını açtı. Doğrulanmış bir kaynağa göre; kirletici emisyonların %10’u ulaşım sektöründen geliyor. Önümüzdeki yıllarda, çevre dostu teknolojileri benimsemek, organizasyonun sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlar ve uzun ömürlülüğü de belirler.

Blockchain ve Akıllı Sözleşmeler

Bitcoin’in artık e-ticaret lojistiğinde en büyük trendlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Lojistik artık blockchain inovasyonlarının mirasçı haleflerinden biri olarak kabul ediliyor ve akıllı kontrak’lar aracılığıyla yürütülecek.

Akıllı sözleşmeler kavramı, doğası gereği biraz belirsizdir ve daha basit kelimelerle açıklanması zordur. Başka bir deyişle, kendilerini yürütme potansiyeline sahip dijital sözleşmeleri ifade eder ve daha fazla özerklikle sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Hız ve şeffaflık gibi faktörler, geleneksel sözleşmelerden çok daha gelişmiş ve basitleştirilmiştir.

Akıllı sözleşmeler kendi başına birçok avantaj sağlar ve üçüncü şahısların yokluğu bunun en büyük avantajlarından biridir. Sadece akıllı sözleşmeler belgeyi daha büyük bir anlamda etkili bir şekilde doğrulamakla kalmaz, doğrulamaya bile ihtiyaç duymaz.

Ticari lojistiği kastettiğimizde, gelişmiş bağlantılar ve akıllı sözleşmeler, blockchain teknolojisi tarafından sunulan etkili çözümler olabilir.

Bulut Teknolojisi

Saas yazılımının uygulanması, hemen hemen tüm lojistik şirketleri arasında yaygın hale geldi ve e-ticaret endüstrisinde de büyük bir popülerlik oluşturuyor. Simbiyotik bir ilişkiyi paylaşmanın ve harika müttefikler gibi görünmenin, bulut bilişim ve SaaS’nin e-ticaret endüstrisini devrimsel bir şekilde dönüştürebileceği tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, e-ticaretin lojistik üzerindeki etkisi çok büyük. Bulut bilişim ve SaaS oyunun kurallarını değiştirebilir ve şüphesiz lojistikteki en önemli ve ilginç trendlerden birisi.

‘Last Mile’ Lojistiği

E-Ticret sektörü hızla gelişse de teslimatın son aşamasında karşılaşılan sorunlar gibi bazı problemler hala çözüme kavuşmuş değil. Bu noktada son mil veya son mil lojistiği terimi ilgi odağı haline geliyor.

Basit bir deyişle, son kilometre veya son mil lojistiğinin temel amacı, nihai ürünü müşteriye en az sürede teslim etmektir. Çevrimiçi mağazaların çoğu tek bir genel tedarikçi kullanmaz, bunun yerine birden çok yerel tedarikçiden yararlanır; bu aynı zamanda daha geniş bir anlayış için bir örnek olarak düşünülebilir. Son kilometre lojistiğinde amaç, bir ürünü veya siparişi depodan müşterinin kapısına mümkün olan en kısa sürede başka zorluklar olmadan taşımaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir