0
bakgelsin

Frigorifik Taşımacılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün sizlerle frigorifik taşımacılığın ne olduğunu, frigorifik taşımacılık hakkında bilinmesi gerekenleri ve son dönemde bu konuda nasıl değişiklikler meydana geldiğini paylaşmak istedik. Yazımızın herkes için faydalı olması dileğiyle, keyfili okumalar…

Frigorifik Taşımacılık Nedir?

Frigrofik taşımacılık, soğuk taşımacılığın lojistik dilindeki ismidir. Çabuk bozulan, ısı değişimine duyarlı olan ve sürekli soğuk ortamda kalması gereken bazı gıda maddeleri, kimyasal maddeler gibi hassas materyallerin lojistiği frigorifik taşımacılık ile sağlanır. Bu lojistik türünde ürünler üretimden sonraki tüm aşamalarda soğuk olarak saklanmak durumundadır ve frigrofik taşımacılık son aşamaya kadarki tüm süreci kapsar.

Yaş meyve ve sebzeler, et-balık ürünleri, kimyasal ilaçlar, dondurulmuş gıdalar gibi pek çok ürün soğuk taşımacılık aracılığı ile taşınmaya gerek duymaktadır.

Frigrofik Taşımacılık Standartları

Frigrofik taşımacılık sırasında uyulması gereken esaslar konusundaki yenilikler en son 3 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Uyulması gereken esaslara göre;

  • Mallar ön soğutmaya tabi tutulduktan sonra palet kullanımına uygun frigorifik araçlarla taşınacak.
  • Malların üretim yerinden sınai işletmeye, üretim yerindeki toptancı haline veya tasnifleme ve ambalajlama tesisine taşınmasında kapalı ya da tenteli taşıma araçları kullanılabilecek.
  • Farklı malların aynı araçlarda taşınması esnasında malların birbirlerine zarar vermelerini engelleyecek önlemler alınacak, birbirlerine zarar verebilecek mallar aynı araçta taşınmayacak.
  • Esnaf ve sanatkârlar odalarına kayıtlı perakendecilerce perakende satılmak üzere üreticilerden veya toptancı hallerinden satın alınan mallar ile üreticilerce perakende olarak doğrudan tüketicilere satılan malların taşınmasında frigorifik araçlar ile kapalı ya da tenteli araçların kullanılması zorunlu olmayacak.
  • Frigorifik araçlarla yapılacak taşımada kullanılan araç ve ekipmanlar için şartların da belirlendiği Tebliğe göre, araçların Tebliğde belirtilen şartlara uygunluğu Türk Standartları Enstitüsü tarafından 3 yıllık periyotlarda muayene ve test edilerek belgelendirilecek.
  • Mallar, soğuk hava depolarında veya malların bozulmasına veya kalite kaybına sebep olmayacak uygun ısı ve nem ortamlarına sahip alanlarda depolanacak.
  • Soğuk hava depolarının nitelikleri ile buralarda yapılacak depolama faaliyetine ilişkin iş ve işlemlere yönelik olarak mal bazında Türk Standartları Enstitüsünce belirlenmiş olan standartlar/kriterler uygulanacak.

Frigorifik Taşımacılık Esnasında Nelere Dikkat Edilir?

Frigorifik taşımacılıkta da diğer tüm lojistik konularında olduğu gibi öncelikli olarak maliyete dikkat edilir. Lojistikte en önemli noktalardan birisi birim alana en fazla ürünü sığdırırken süreci minimum hasarla atlatabilmektir. Tüm bunları yaparken frigorifik taşımacılık için ayrıca dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur.

Teknoloji Entegrasyonu

Nakliye süreçlerinde kullanılabilecek teknolojilerin sağlayabileceği yararlardan daha önce bahsetmiştik. Frigorifik lojistik için ayrıca eklenebilecek bazı teknolojiler mevcut. Örneğin; şu an bazı cihazlar anlık ısı kaybında veya yükselişinde cep telefonlarına otomatik mesaj atabiliyorlar. Bu cihazlar taşımanın yapıldığı araca entegre edilerek ısı kaybı ile yaşanabilecek kayıpların önüne geçilebilir.

Doğru Bilgilendirme

Taşınacak ürünler hakkında hem taşıyacak firmanın hem de araçları kullanan ve ürünler ile ilgilenen kişilerin doğru bir şekilde bilgilendirilmesi çok önemlidir. Ürünlerin hangi ısıda, nasıl aralıklarla tutalacğı ve en fazla ne kadar dayanabileceğini biliyor olmak olası bir durumda tüm ürünlerin kaybını önlemek için oldukça önemlidir.

Bakgelsin platformu Frigorifik Taşımacılık adına tüm şartları sağlar. Bizlerle iletişime buradan geçebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir