0
bakgelsin Yeşil Lojistik

Sürdürülebilirlik, Lojistikte Nasıl Sağlanır?

Son yıllarda şirketlerin en çok konuştuğu ve yatırım yaptığı konulardan birisi sürdürülebilirlik. Sürdürülebilirlik; dünyadaki canlı yaşamının insan eliyle daha fazla zarar görmemesi için tüm sektörlerin faaliyetlerine yansıtması zorunlu bir gereklilik haline geldi. Öncelikle sürdürülebilirliğin ne olduğunu ve sonrasında sürdürülebilirliğin lojistik sektörüne yansımalarını sizler için inceledik.

Sürdürülebilirlik Nedir?

sürdürülebilirlik

İngilizce tanımı ile ‘sustainability’ kelimesi, ilk olarak Birleşmiş Milletler bünyesi altında çalışmakta olan Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu‘nun sunmuş olduğu bir rapor ile 1987’de hayatımıza girdi. Bahsedilen raporda sürdürülebilirlik; “İnsanlığın; doğanın gelecek nesillerin gereksinimlerine yanıt verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçları temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneği” olarak tanımlanmıştır.

Bizler de sürdürülebilirliği dünyadaki canlı yaşamını tehlikeye atmadan ve başkalarına zarar vermeden insanlığın devamını sürdürebilme durumu olarak özetleyebiliriz. Ek olarak önemli bir noktaya parmak basmak gerekirse sürdürülebilirlik kavramı ‘çevrecilik’ kavramından çok daha geniştir ve kaynakların tümünün gelecek nesilleri de göz önünde bulundurularak tüketilmesi gerekliliğini içermektedir. Fakat insanlık olarak bu yaklaşıma epey uzağız. İçinde bulunduğumuz zaman aralığında tüm dünyada toplumlar tüketim çılgınlığı yaşamakta ve buna bağlı olarak da dünyanın var olan kaynaklarını tüketmekte. Sürdürebilirlik kapsamında bu kaynak tüketimini azaltmak ve tüketilen kaynakların mümkün olduğunca yenilenmesi hedefleri yer alıyor. Bu konuda bireysel olarak tüm insanların bilinçlenmelerinin yanı sıra büyük firma ve markaların alacakları önlemler hayati düzeyde önemli. Her sektör uygulamalar konusunda kendi arasında ayrışıyor. Pekii lojistik sektöründe sürdürülebilirlik nasıl sağlanabilir, sürdürülebilirliğin lojistiğe yansımaları neler olmuştur?

Lojistikte Sürdürülebilirlik Nasıl Sağlanır?

Yazının genelinde de belirttiğimiz gibi, sürdürülebilirliğin hiçbir zaman tek taraflı uygulamalarla tamamen başarılı olması mümkün değildir. Dünya kaynaklarının kararında ve geri dönüştürülebilir biçimde kullanımı için üreticiden tedarikçiye, taşımacıdan kullanıcıya herkese pek çok görev düşüyor. Ancak lojistik sektörü dünya geneli için kilit bir önem taşıyor. Özellikle globalleşmenin ve e-ticaretin getirdiği yeni kurallar ile dünyanın her yerinden alışveriş yapmak artık çok kolay ve bu da alışveriş alışkanlıklarıyla birlikte alışveriş kültürünü değiştirirken lojistik sektörünü de çok daha kilit bir noktaya taşıyor.

Sürdürülebilir lojistik, CO2 emisyonları, gürültü kirliliği ve kazalar gibi görevlerinin ekolojik ayak izini azaltmayı amaçlamaktadır. Lojistikte sürdürülebilirliğin sağlanmasının yapı taşları ise; şeffaflık ve bütünlüktür. Bilindiği gibi, tedarik zincirinde verimlilik elde etmek temel olarak müşteri hizmetlerini iyileştirmeyi ve maliyetleri düşürmeyi içerir. Fakat günümüzde artık tüm bu lojistik faaliyetlerin çevreye etkisi de devreye girmekte ve çevreye olumsuz etkilerin minimuma indirilmesi de beklentiler arasında yer almaktadır. Lojistik girişimlerinde sürdürülebilirlik, 40,6 oranında “çok önemli” olarak sıralanıyor. Bir araştırmaya göre tüketicilerin %76’sı iklim dostu ulaşım seçenekleri için fazladan bir gün beklemeye razı. Ayrıca, tedarik zinciri işletmelerinin yaklaşık yüzde 64’ü son iki yıl içinde sürdürülebilir çözümler uyguladıklarını bildirmekte.

Lojistikte teknolojinin doğru kullanımı diğer sektörlerde de olduğu gibi, sürdürülebilirliği destekleyen faktörlerden birisidir. Altyapısı iyi bir bilgi teknolojisi hem stok yönetiminde hem de sevkiyatlarda verimliliği artırır. Bu da doğal olarak karlılığın artmasına sebep olur ve çevresel faktörlerin yanı sıra ekonomik olarak da kazanç sağlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir