0
bakgelsin

Lojistikte Yapay Zeka Kullanımı

Yapay zeka son yıllarda hakkında en fazla konuşulan konulardan birisi. Gelecekte yapay zeka konusunda nasıl gelişmeler olacağı ve yapay zekanın yeteneklerinin ne noktaya ulaşacı ise en çok merak edilen detaylardan. Malumunuz yıllardır robotların insanlığı ele geçireceği ile ilgili bir kaygı söz konusu… Lojistikte yapay zeka kullanımı da tüm diğer sektörlerde olduğu gibi bir şeylerin gidişatını değiştirmiş durumda.

Lojistiğin tüm sektörler ile ilintili bir sektör olduğundan sık sık bahsediyoruz. Dolayısıyla lojistik sektörünün diğer tüm sektörlerde meydana gelen değişimleri ve gelişimleri takip etmesi gerekiyor. Globalleşen ve tüketimin sürekli olarak arttığı günümüz dünyasında taşımacılığı daha hızlı, güvenli, sistematik hale getirecek olan şey de elbette teknoloji. Yapay zeka teknolojinin önemli bir kolu olarak lojistik sektöründe birçok farklı kalemde kendisinden yararlanılmasını sağlıyor.

Peki lojistikte yapay zeka kullanımı hangi alanlarda kendisini gösteriyor?

Robotik

Robotlardan bahsetmeden yapay zeka teknolojisinden bahsetmemiz mümkün olmaz. Pek çok kişi hala yapay zeka teknolojilerinin robotlardan ibaret olduğunu düşünüyor olabilir. Tabi ki böyle bir durum söz konusu değil ancak yapay zekanın en önemli kolunun robotlar olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Bizler robotları hep eskiden beri tasvir edilen insani özellikler yüklenmiş canlılar olarak düşünsek de aslında robotlar lojistik sektöründe çoktan önemli görevler üstlendiler bile. Tractica Research, dünya çapında depolama ve lojistik robot satışlarının 2021 sonunda 22.4 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Robotlar depoların içindeki envanteri buluyor, takip ediyor ve taşıyor, büyük boy paketleri yer dağıtım merkezlerinde taşıyor ve ayırıyorlar.

Fizyr isimli yeni bir Hollandalı şirket, küresel olarak lojistiği otomatikleştirme ve robotları çalıştırma işinde. Fizyr, derin öğrenme algoritmalarını robotikle birleştiriyor ve malların tanımlanması, analiz edilmesi, sayılması ve toplanmasını sağlıyor. Toplama, lojistik sürecin en emek isteyen yoğun bölümlerinden birisidir, bu nedenle Fizyr, robotun paket tipini 0,2 saniyeden daha kısa bir sürede tanımlamasına ve öğeyi fiziksel olarak istenen konuma taşımasına olanak tanıyan bir çözüm geliştirdi.

Forrester Research ise, Avrupa ve ABD’deki çevrimiçi perakendenin yılda %10 büyüyeceğini ve Asya’da büyümenin daha da hızlı olacağını tahmin ediyor. 2020’ye kadar Çin’in çevrimiçi perakende pazarının Fransa, Almanya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’nin toplam pazarına eşit olacağı öngörülüyor.

Sürücüsüz Araçlar

Sürücüsüz yani otonom araçlar ile ilgili gelişmeleri daha önce sizlerle paylaşmıştık. Sürücüsüz araçlar lojistikte yapay zeka kullanımının önemli bir parçası. Otonom araçlar daha önce de açıkladığımız gibi bir insana ihtiyaç duymayan, trafik akışını ve çevresini algılayarak sürücünün müdahalesi olmadan seyir halinde gidebilen otomobillerdir.

Karayolu taşımacılığı sırasında aynı anda yola çıkan ve birbirlerini takip eden çoklu tırlarda uygulanan sürüş tekniklerinde birbirlerine bilgisayar aracılığıyla bağlı olan araçlarda yakıt tüketiminin azaldığı görüldü. Yapılan araştırmalarda birbirlerini takip eden sürücüsüz otonom araçlar tır filolarındaki baş tırda yüzde 4,5 yakıt tasarruf sağlarken, bir sonraki tır yüzde 10 oranında tasarruf elde ettiği görüldü.

Bilgisayar Görüşü

Bilgisayar görüşü tabanlı yapay zeka, işleri yeni şekillerde görmemizi sağlıyor, tedarik zinciri de buna dahil.

DHL’e göre, yapay zeka tarafından desteklenen görsel denetim, “hasarı tanımlamak, hasar türünü sınıflandırmak ve uygun düzeltici eylemi her zamankinden daha hızlı bir şekilde belirlemek” gibi önemli başarılara imza atmalarını sağlıyor. 

Lojistikte Yapay Zeka Kullanımını Etkileyen Bir Diğer Unsur: Büyük Veri

Büyük verinin gücü, lojistik şirketlerinin son derece doğru görünümleri tahmin etmesine ve gelecekteki performansı her zamankinden daha iyi optimize etmesine izin veriyor. Büyük Verinin içgörüleri, özellikle AI tarafından oluşturulduğunda, rota optimizasyonu ve tedarik zinciri şeffaflığı gibi tedarik zincirinin birçok yönünü iyileştirebilir.

UPS gibi rotalarını optimize edebilen şirketler yılda 10 milyon galon yakıt tasarrufu yapıyor. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir