0
bakgelsin

Online Alışverişte Yeni Trend: Click and Collect

Son yıllarda sürekli büyüyen bir sektör olan e-ticaret, pandemi döneminde dünya genelinde inanılmaz yoğun talep gördü. Pandemi dönemi online alışveriş için güvenilirliğin test edildiği, yeni yöntem ve trendlerin geliştirildiği bir aralık oldu. Daha önce  e-ticaret dünyasında lojistiğin öneminden bahsetmiştik. Bu trendlerden birisi de aslında çok da yeni olmayan ancak son dönemde oldukça yaygınlaşan bir kavram olan Click and Collect.

Click and Collect Nedir?

Clik and Collect, mağaza deneyimini de korumaya devam eden ve yüksek getiri sağlayan çok kanallı bir sipariş karşılama modelidir. Bu yeni trendi; ürünlerin kargo yolu ile teslim edilmesi yerine, ürünlerin online yöntem ile mağazalardan ayırtılıp ofline bir şekilde gidip mağazadan teslim alınması olarak tanımlayabiliriz. Bu yöntem ile ürünler müşterinin gelip alması için mağazada tutulmuş olur. Bu yöntemi genelde fiziksel mağazaya da sahip olan e-ticaret siteleri kullanır.

Click and Collect’i Trend Yapan Ne?

Tüketicilerin çoğunluğu Click and Collect tekniğinin hızından, düşük maliyetinden ve rahatlığından memnun olduklarını belirtiyor. Müşteri açısından baktığımızda, kargo parası ödemeden ve herhangi bir kargo şirketi ile iletişimde olmak zorunda olmadan istediği ürünü istediği yerden, istediği zamanda teslim alabiliyor. Kargo şirketleri ile yaşanan problemler ve evde kargo bekleme stresi ile karşılaştırıldığında oldukça rahat ve özgür bir alışveriş yöntemi olduğu aşikar.

Marka açısından bakıldığında ise mağazada fazladan stok bulundurmadan ve farklı bir lojistik firmasına ihtiyaç duymadan, kendi taşımacılığı ile sipariş teslimatını sağlayabiliyor. Hem tüketici online site üzerinden hızlı bir alışveriş yaparken firma herhangi bir çaba harcamıyor hem de tüketiciye ürün ulaştırma sorumluluğunu üzerinden atmış oluyor.

Bell ve Howell firması tarafından yapılan ve 530 müşteriden oluşan bir araştırma, müşterilerin %49’unun online siparişlerini mağazadan alırken ek bir ürün satın alma olasılığının yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Forbes’ta yer alan 2019 istatistiklerine göre; ABD’de tüketicilerin %68’i Click and Collect tekniğini kullanıyor ve bu müşterilerin %85’i mağazaya ürünlerini almaya gittiklerinde başka ürünler de satın alıyor.

Click & Collect seçeneği, müşterilerin iadeler konusunda da daha rahat hissetmesini sağlıyor. UPS’in bir raporu, alışveriş yapanların %82’sinin ürünü mağazada iade edebiliyorlarsa çevrimiçi satın almaya daha meyilli olduklarını ortaya çıkardı.

Tıkla ve topla’ya olan ilgi yeni olmasa da, 2020 talepte büyük bir artış gördü. Bugün, perakendecilerin çoğu, henüz dijitalleştirilmemiş veya otomatikleştirilmemiş olsa bile, bir tür çevrimiçi satın alıp mağazadan teslim alma seçeneği uyguluyor. Minimum temas ve kalabalıktan kaçınmayı sağlayan bu online alışveriş yönteminin pandemi sürecinde trend olması ise sağladığı avantajlar sebebi ile oldukça normal. Pandemi öncesinde de kullanımı yaygınlaşan bu online alışveriş yönteminin sağladığı esneklik, hız ve kişiselleştirme nedeniyle pandemi bittikten sonra da kazandığı ivmeyi koruması bekleniyor.

Click & Collect hizmetini başlatmak, mağazadan gönderime göre daha az operasyonel değişiklik gerektirir.Perakendeciler eğer Click and Collect’i doğru kullanabilirse, bu onların lojistik ağlarının verimliliğini de artırır ve aynı zamanda uzun zamanlı müşteri sadakati sağlamalarına yardımcı olur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir