Taşımacılığın Geleceği Otonom Teslimat
0
bakgelsin Lojistik

Taşımacılığın Geleceği: Otonom Teslimat

Gelecek ile ilgili ön görüler arasında en büyük payı uzun yıllardır robotlar ve yapay zekanın yükselişi yer alıyordu. Yapay zeka ve robotlar özellikle son yıllarda hayatımızın her alanına hızlı bir giriş yaptı ve günlük olarak kullandığımız hizmetlerin çoğuna entegre olmaya başladılar. Lojistik sektörünü ilgilendiren otonom teslimat da bunlardan bir tanesi.

Lojistik sektörü  teknolojiye en çabuk adapte olması gereken sektörleren birisi. Yapay zekanın kullanımı ile geliştirilen otonom teslimat süreci de bu noktada geniş ve çeşitlilik barından bir pazar ortaya çıkaracak.

Otonom teslimatın ne olduğundan bahsetmeden önce, otonom araçlardan kısaca bahsedelim.

Otonom Araç teknolojisi

Otonom araçlar bir insana ihtiyaç duymayan, trafik akışını ve çevresini algılayarak sürücünün müdahalesi olmadan seyir halinde gidebilen otomobillerdir.

Otonom halde gidebilen ilk araç modelleri, 1980’li yıllarda ortaya çıkmaya başlamıştı ancak son yıllarda bu konuda önemli adımlar atılıyor ve otonom araçların hayatımızın her alanında kullanımına yönelik çalışmalar sürüyor. Bu konudaki önemli engellerden bir tanesi bu teknolojinin otomobil üreticileri için çok pahalı olması. Yüksek maliyetli Lazer Radar sisteminin kullanılması araçların maliyetini otomatik olarak yukarı çeken faktörlerden bir tanesi. Ancak otonom araçları yakın bir gelecekte günlük kullanımın haricinde lojistik gibi sektörlerde de sıkça göreceğiz. 19 ülkede yapılan bir araştırma, şirketlerin dörtte üçünden fazlasının önümüzdeki on yıl içinde sürücüsüz kamyonların gerçekçi olduğunu düşündüğünü gösterdi.

Lojistikte Otonom Araç Kullanımı

Lojistik sektörünün içerisinde yer almayan çoğu kişi, otonom araç kullanımının bu sektörün ne kadar büyük bir kısmına yayıldığını bilmiyor. Her ne kadar otoyollarda gördüğümüz araçların çoğunluğunu sürücüsüz taşıma araçları oluşturmasa da, özellikle depolarda otonom teknolojiler kullanılıyor. Depoların yanı sıra havalimanlarında ve limanlarda da otonom taşıma araçlarının kullanıldığını gözlemleyebiliyoruz. Şimdilik otonom araçlar yollarda yer almasa da geleceğin lojistik teknolojisi için ön görüler bu yönde. Pek çok marka da bu yolda önemli adımlar atarak otonom lojistik araçlarını tanıttı.

Otonom Teslimat Nasıl Avantajlar Sağlayacak?

Öncelikle otonom araçların en büyük faydalarından birisi insan hatası kaynaklı kazaların önlenecek olması. Özellikle alkollü araç kullanımı başta omak üzere insan hatası nedeniyle yapılan kazalar tüm kazaların %90’ını oluşturuyor. Otonom araçlar ile bu kazaların önlenmesi ve kazalar nedeniyle oluşan maliyet kayıplarının önlenmesi planlanıyor.

Otonom teslimat dendiğinde akla yalnızca sürücüsüz otomobiller gelmemeli. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi otonom teslimatın pek çok robotik ve yapay zeka kolu var. Paketleme gibi konuları da kapsayan otonom teslimatın maliyet açısından lojistik firmalarına büyük bir fayda sağlayacağı ön görülüyor.

KPMG’nin raporuna göre; Otonom teslimat araçları daha fazla yakıt tasarrufu sağlayarak, mevcut teslimat araçlarından çok daha düşük maliyetli olacak. Otonom teslimat, bilgisayar ağlarından ve yapay zekadan destek alacağı için tüketicilerin siparişleri şu ana kıyasla çok daha etkin bir şekilde tamamlanacak. Ayrıca teslimat şirketlerinin işgücü için ayrı bir maliyet kalemi de olmayacak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir