0
Lojistik

Teslimat ve Lojistikte Risk Yönetimi

Kaçırılan ve hatalı teslimatlar, geç kalan servis sağlayıcılar şirketinize milyonlarca liraya mal olabilir. Özellikle Covid-19 sürecinde bu kayıplar daha kötü bir hal almış durumda. Hayatımıza temassız teslimat gibi yeni kavramlar girdi. Bu yeni kavramlar çoğu zaman paket kayıplarına veya zararlarına sebep oldu. Bu tarz durumlara maruz kalmamak, yaşanan istisnai durumları minimuma indirmek ve kayıpları azaltmak için bazı operasyonel süreçler uygulayabilirsiniz.

Yapılan anket çalışmalarına göre online teslimatların yaklaşık %5’i başarısız oluyor. Kentsel alanlarda ise her türlü teslimatın %15’i yanlış adres, hırsızlık gibi sebeplerden ilk seferde müşteriye ulaşmıyor. Bu istatistiklere eğer yüklü teslimatları da eklersek hata payı çok daha büyüyor. Mobilya, ev aletleri ve diğer tüm büyük parça teslimatlar için alıcının evde olması gerektiğini baz alırsak hatalı, eksik teslimat oranları artıyor. Yapılan hatalı teslimatlar aslında son kullanıcının direkt tanık olduğu bir durum olsa da buzdağının sadece görünün kısmıdır. Siparişlere tüm teslimat akışı boyunca zarar gelme ihtimali var. Son kullanıcının tanık olmadığı, ama şirketinize maddi zararları olan böyle onlarca durumla karşılaşabilirsiniz. Bunun sonucunda da kötü müşteri deneyimleri size daha da fazla maddi kayıplara yol açar. Marka prestijinin aldığı hasar da cabası.

 

Peki işletmeler yaşanabilecek hasar maliyetlerini, verimsizlikleri en aza indirgemek için ne yapabilir?

Teslimatları Nasıl Daha İyi Yönetebilirsiniz?

Raporlama teslimatlarınızı yönetmenin anahtarlarından birisidir. Başınıza gelen istisnai durumlarda ilk olarak yaşanılan her şeyi raporlamak önemlidir. Bu şekilde süreci daha yönetebilir, olacakları genel çerçevede yorumlayabilirsiniz.

İkinci olarak devam eden teslimat süreçlerinizde çeşitli uyarı mekanizmaları kurabilirsiniz. Böylece yaşanabilecek tüm durumlar için hazırlıklı olabilirsiniz.

Programlanabilir lojistik, size büyük bir öngörü sunar. Yaşanan veya yaşanabilecek krizleri gerçek zamanlı olarak görüp, yönetebilirsiniz. Tüm iş akışınız kontrolünüzde olur.

Raporlama

Şirketinizin ve kendinizin deneyimlerini kullanmak her ne kadar önemli olsa da günümüzde veriler yardımımıza koşuyor. Yapılan raporlamalar sayesinde yaşadığınız tüm olumlu olumsuz teslimat deneyimlerinden bir sonuç çıkartabilir ve şirketinizin eksik olan tarafını güçlendirebilirsiniz. Mesela teslimatlarınızın en sık ne zaman başarısız olduğunu biliyor musunuz? Ya da neden başarısız olduğunu? İlk olarak bunları analiz ederek işe başlamak doğru bir yaklaşım olacaktır. Eğer sorunun nerede olduğunu veya neden kaynaklandığını bulursanız alternatif senaryolar üretebilirsiniz. Geçmişte yapılan hatalar veya göremediğiniz eksiklikler bu sayede işinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Örneğin, müşteriler evde olmadığı için ilk teslimat girişimleri başarısız olursa, size bildirmeleri ve teslimat penceresini veya tarihini değiştirmeleri için bir yol eklemeyi düşünebilirsiniz. Daha fazla zamanlama ve iletişim aracı eklemek bu sorunu çözebilir ve gelecekteki kaçırılan teslimatları azaltabilir. Tedarik zincirinizden uçtan uca veri toplama ve doğru raporlama, operasyonel süreçleri uygulamanıza ve en başta istisnaları daha iyi önlemenize yardımcı olacak bilgiler sağlayacaktır.

Hızlı Aksiyon İçin Gerçek Zamanlı uyarılar Göndermek

İstisnalar ile başa çıkmak için gerçek zamanlı görünürlük çok önemlidir. Teslimat operasyonları için birçok teknoloji sağlayıcısı, ilgili paydaşları bir soruna karşı uyaran gerçek zamanlı bildirimler sunar. Böylece sorunlarla hızlı, verimli ve uygun maliyetli bir şekilde ilgilenilebilir.

Gerçek zamanlı uyarıya örnek olarak; sürücünün geç kaldığı bir durumda görevlilerin ve müşterilerin canlı olarak uyarılması verilebilir. Bu uyarılar veya bildirimler kişiye göre de özelleştirilebilir. ö-Örneğin, bir sürücü geç kaldığında, müşteriler teslimatlarını yeniden planlamak için bir bağlantıyla birlikte bir bildirim alabilir veya uygun bir alım için alternatif bir konuma yeniden yönlendirebilir.

Programlanabilir Lojistik Kullanımı

Teknoloji her alanda olduğu gibi lojistikte de insanları daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. Sorunları tespit edebilmek için geçmiş verilerinizi kullanabilirsiniz. Bu şekilde müşterilerin evde olmaması veya teslimat bilgiler değişiklikleri gibi ani ve istisnai durumları yönetebilirsiniz. Geçmiş veriler bu gibi durumlarda sürücülerin nasıl aksiyon almaları gerektiğini şekillendirir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir