0
bakgelsin

Ücretsiz Teslimat Neden Daha Pahalı?

Alışveriş yaparken genelde duygularımız oldukça akiftir ve kandırılmaya fazlasıyla müsait oluruz. Çeşitli indirimler, 3 al 2 öde gibi kampanyalar bizi hızlı davranmaya ve daha fazla tüketmeye yani daha fazla harcamaya teşvik eder. Online alışveriş sırasındaki ücretsiz teslimat seçeneği de bu kandırmacalardan birisidir. Ücretsiz teslimat aslında çok daha pahalıya gelir, neden mi?

“Ücretsiz Teslimat” Kandırmacası

Belli bir alt limiti olsa da olmasa da ücretsiz gönderim sözü veren çoğu yerden yararlanıyoruz. Çoğunlukla da eğer bir alt limiti varsa alışverişimizi o alt limite yükselterek fazladan satın alım yapıyoruz. Ya da Amazon Prime gibi ücretsiz gönderim sunan hizmetlere aylık 99 dolar ödüyoruz. Ancak gerçek şu ki; ücretsiz olan hiçbir şeyin aslında ücretsiz olmaması gibi, ücretsiz teslimat da ücretsiz değil…

Aslında ücretsiz teslimat dediğimiz şey satın alma işlemleri için belirtilen gönderim bedellerini ortadan kaldıran bir pazarlama tekniğidir.

Ücretsiz gönderim yalanın sonuçları çoğunlukla tüketiciler tarafından  hissedilmez ancak e-ticaret şirketlerinde özellikle de küçük işletmelerde oldukça fazla hissedilir. Zaten ücretsiz teslimatın maliyeti uzun vadede sürdürülebilir bir durum değildir. Birçok online mağazada, ücretsiz bir gönderinin maliyeti ya ürün fiyatlarına katlanır ya da yatırımcılar tarafından finanse edilir. Müşteriler veya yatırımcılar faturayı ödemezse, e-ticaret şirketleri her ücretsiz gönderide kolayca para kaybedebilir. Yeni bir finansman turu geliyorsa ancak ücretsiz gönderim sürdürülebilirdir; aksi takdirde bir perakendeciyi veya küçük e-ticaret şirketlerini mali olarak bataklığa sürükleyebilir.

Doğrudan eve teslimat mağaza tabanlı bir modelden üç kat daha yüksek bir tedarik zincirine sahip olmak demektir. Ücretsiz gönderim bedeli özellikle daha küçük e-ticaret şirketleri için külfetli olabilir, ancak Amazon ve Target gibi e-ticaret devlerini bile etkiliyor.

Artan nakliye maliyetleri karşısında Amazon, kendi nakliye operasyonunu kurdu ve sessizce Prime müşterilerini Prime Pantry gibi nakliye için ödeme ek hizmetlerinden satın almaya itti. Amazon, Şubat ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde ücretsiz gönderim için minimum tutarı 35 dolardan 49 dolara yükseltti ve bu sistemi geçen ay Kanada’da tekrarladı. Bu yılın başlarında Target, mağaza kredi kartı müşterilerini artık özel ürünler için işlem ücreti ödemeleri gerektiği konusunda uyardı.

Ancak bu işin bir de tüketici psikolojisi boyutu var. Örneğin; Halkla ilişkiler firması Walker Sands tarafından 2016 yılında yapılan bir ankete göre, müşterilerin e-ticaret sitelerinden daha sık alışveriş yapmasını sağlayacak en önemli faktör ücretsiz gönderimdi. Ankete katılanların %88’i ücretsiz gönderimin kolay iade veya aynı gün gönderimden daha ikna edici olduğunu söylemişti. Hala daha ücretsiz teslimat en dikkat çeken ve tercih edilen promosyonlardan birisi.

Kargo Şirketleri Ücretlerini Artırıyor

FedEx, 10 Ağustos’tan itibaren belirli rotalarda uluslararası ek ücretleri artıracağını bildirdi. Hong Kong’dan ABD’ye yapılan teslimatlar kilo başına 2 dolara ve Tayvan’dan 22 sentten 1 dolara yükselecek. FedEx, tatil ek ücretleri de uygulamayı planladığını söyledi. Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre UPS de taşıma ücretlerine zam yaptı ve düşük fiyatlı gönderi seçenekleri için 3 ABD doları ve konutlara bağlı hava gönderileri için 4 ABD dolarına kadar bir paket olabileceğini söyledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir